w Szkole Podstawowej Sportowej nr 272 im. Eugeniusza Lokajskiego
1. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Szkole Podstawowej Sportowej nr 272 im. Eugeniusza Lokajskiego w Warszawie.
2. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor Szkoły.
3. Rada obraduje na zebraniach plenarnych, nadzwyczajnych lub powołanych przez siebie komisjach problemowych.
4. Zebrania Rady mogą być organizowane z inicjatywy przewodniczącego, organu prowadzącego oraz nadzorującego szkołę lub co najmniej 1/3 członków rady.
5. Plenarne zebranie Rady Pedagogicznej (z wyjątkiem rad nadzwyczajnych) powinny być odpowiednio planowane, a o ich terminie członkowie Rady Pedagogicznej powinni być zawiadamiani co najmniej 5 dni wcześniej.
6. W zebraniach Rady mogą brać również udział (wyłącznie z głosem doradczym) osoby zapraszane przez jej przewodniczącego lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej:
a) lekarze szkolni i inni pracownicy szkolni powołani do opieki higieniczno- lekarskiej nad uczniami,
b) przedstawiciele Rady Rodziców i klubu patronackiego,
c) pracownicy administracji i obsługi szkoły,
d) przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, organizacji młodzieżowych i społecznych oraz związkowych działających w szkole.
7. Za prowadzenie, przygotowanie oraz zawiadomienie o terminie i porządku zebrania Rady Pedagogicznej odpowiedzialny jest jej przewodniczący.
8. Zebranie plenarne Rady zwołuje się nie rzadziej trzy razy w roku szkolnym, w tym głównie:
a) w ostatnim tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego,
b) pod koniec I semestru lub na początku II semestru roku szkolnego,
c) pod koniec II semestru lub zaraz po zakończeniu roku szkolnego.
9. Dyrektor Szkoły przedstawia Radzie Pedagogicznej (nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym np. po I i II semestrze nauki) ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz inne ważne informacje o pracy szkoły.
10. Dyrektor szkoły informuje Radę Pedagogiczną o wydanych przepisach prawnych dotyczących funkcjonowania szkoły i poddaje je analizie na zebraniach plenarnych celem ustalenia trybu i form ich realizacji przez zespół.
11. Do głównych zadań Rady Pedagogicznej należy:
a) podejmowanie uchwał w sprawie Szkoły,
b) zatwierdzenie planu wychowawczego Szkoły,
c) zatwierdzanie wyników okresowe i rocznej klasyfikacji i promocji uczniów,
d) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli i pracowników Szkoły,
e) opracowanie i uchwalanie Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania (WSO) i planu wychowawczego szkoły,
f) podejmowanie uchwał w sprawach przeniesienia ucznia do szkoły rejonowej,
g) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych i badań oświatowych.
12. Rada Pedagogiczna opiniuje głównie:
a) organizację pracy zSzkoły, w tym głównie tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych
i pozalekcyjnych,
b) projekt planu finansowego szkoły (przedstawianie propozycji dotyczących uzupełnienia pomocy dydaktycznych, poprawy warunków pracy nauczycieli i uczniów),
c) wnioski dyrekcji o przyznanie odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
d) propozycje dyrekcji w sprawach przydziału przedmiotów nauczania, wychowawstw i oraz dodatkowo płatnych i bezpłatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
13. Uchwała Rady Pedagogicznej zapada większością głosów przy obecności 2/3 członków Rady. Za realizację uchwał jest odpowiedzialny dyrektor Szkoły.
14. Uchwały Rady obowiązują wszystkich pracowników i uczniów.
15. Dyrektor może wstrzymać wykonanie uchwał, o których mowa w pkt.14, niezgodnych
z przepisami obowiązującego prawa.
16. O wstrzymaniu wykonania uchwał dyrektor szkoły niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę i Kuratora Oświaty. Decyzja organu lub kuratora jest ostateczna.
17. Dyrektor szkoły, jako przewodniczący Rady Pedagogicznej, ma prawo do wydawania zarządzeń wewnętrznych w ramach obowiązujących przepisów oraz podjętych przez radę uchwał.
18. Rada Pedagogiczna przygotowuje projekt Statutu Szkoły lub jego zmiany i go uchwala.
19. Rada Pedagogiczna może występować z wnioskiem do organu prowadzącego szkołę
o odwołanie z funkcji dyrektora lub do dyrektora o odwołanie nauczyciela z innej funkcji kierowniczej w Szkole.
20. Rada może zgłosić spośród swoich członków kandydatów do powierzenia im funkcji kierowniczych w Szkole, w tym na stanowisko dyrektora. Rada ma prawo wyrazić opinię o kandydatach na stanowisko dyrektora i jego zastępcy.
21. Rada wykonuje swoje zadania zgodnie z rocznym planem wychowawczym Szkoły.
22. Zebrania Rady Pedagogicznej są organizowane w czasie pozalekcyjnym i są obowiązkowe dla wszystkich członków Rady. Czas trwania rady – 2.5 godz. (z wyjątkiem posiedzeń komisji klasyfikacyjnych).
23. Wszyscy członkowie Rady są zobowiązani do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.
24. Z zebrań Rady Pedagogicznej sporządza się protokół, który najpóźniej do 14 dni po odbytym zebraniu powinien być wpisany do księgi protokołów oraz udostępniony członkom Rady do wglądu i podpisania. Członek Rady może wnioskować o uzupełnienie protokołów, jeśli ma zastrzeżenia do jego treści.
25. Sposób i kolejność protokołowania zebrań Rady Pedagogicznej ustala dyrektor szkoły.
26. Protokoły Rady Pedagogicznej mogą być udostępnione wyłącznie przedstawicielom organu prowadzącego szkołę lub kuratorium oraz wyłącznie za wiedzą i zgodą przewodniczącego Rady Pedagogicznej po zasięgnięciu opinii członków Rady, innym osobom.
27. Podstawowym dokumentem działalności Rady Pedagogicznej jest księga protokołów. Zasznurowaną, opieczętowaną i podpisaną przez dyrektora księgę zaopatruje się klauzulą: Księga zawiera … stron i obejmuje okres pracy od dnia … do dnia … protokół z zebrania Rady wraz z listą obecności jej członków podpisuje przewodniczący Rady i protokolant.