Zapisy do świetlicy na rok szkolny 2022-2023 dla klas 1-3 odbywać się będą tylko w dniach od 01.09.2022r. do 02.09.2022r.
Karty zapisu będą rozdawane w dniu 01.09.2022r. przez wychowawców klas na rozpoczęciu roku szkolnego.
Wypełnione karty składamy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 02.09.2022r.
ŚWIETLICA SZKOLNA
ZAPRASZAMY DZIECI DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH
7.00 – 8.00 oraz 11.30 – 17.30
Nowy Harmonogram zajęć świetlicowych 2022/2023
Obejmujemy opieką uczniów klas 1-3 W naszej Świetlicy panuje rodzinna atmosfera. Dzieci bardzo chętnie spędzają tu czas! Uczniowie korzystają z bogatej oferty gier planszowych, zabawek, księgozbioru, wideoteki. Prowadzimy zajęcia plastyczne, umuzykalniające, czytelnicze oraz gry i zabawy ruchowe. Wykonane przez dzieci prace plastyczne służą do dekoracji Świetlicy, dzięki czemu zawsze jest ona kolorowa i wesoła. Od wielu lat uczestniczymy w turniejach i konkursach organizowanych w ramach współpracy między świetlicami na Mokotowie.
W nowym roku szkolnym wszystkim uczniom życzymy sukcesów!
W świetlicy obowiązuje nasz wewnętrzny system motywacji, który powstał wiele lat temu. Przez lata doświadczeń i obserwacji był przez wychowawców świetlicy doskonalony i ostatecznie przybrał nazwę „WYŚCIG PO ZŁOTĄ KROPKĘ”. Polega on na zbieraniu zielonych i czarnych kropek. Każda aktywność na rzecz Świetlicy nagradzana jest zieloną kropką. Negatywne zachowania są odnotowywane poprzez przyznawanie czarnych kropki. Uczniowie którzy zbiorą największą ilość zielonych kropek, zostają zwycięzcami konkursu i otrzymują na koniec roku szkolnego nagrodę.
Regulamin konkursu „Wyścig po Złota Kropkę”
Celem konkursu jest nagrodzenie wychowanków aktywnie uczestniczących w życiu Świetlicy oraz utrwalanie pozytywnych zachowań wynikających z zasad współżycia w grupie rówieśniczej.
Uczeń o największej ilości zgromadzonych zielonych kropek w trakcie roku szkolnego otrzymuje nagrodę. Osoby, które zgromadzą największą ilość kropek na poziomach klas, otrzymują wyróżnienia w postaci dyplomów i drobnych nagród rzeczowych.
Wychowanek świetlicy otrzymuje zielona kropkę za
- aktywne uczestnictwo w zajęciach programowych,
- twórcze zaangażowanie podczas proponowanych zajęć,
- pomoc wychowawcy,
- dbałość o porządek i poszanowanie gier, zabawek oraz wyposażenia świetlicy,
- używanie form grzecznościowych i przestrzeganie zasad kulturalnego i bezpiecznego zachowania
- wzbogacanie stanu posiadania świetlicy poprzez darowanie własnych zabawek i gier,
- udział w konkursach organizowanych przez świetlicę oraz reprezentowanie jej w konkursach i turniejach organizowanych przez inne placówki i instytucje,
- udział w występach artystycznych prezentowanych na terenie szkoły i poza nią,
- otaczanie opieką kolegów i koleżanki, które tego potrzebują.
Wychowanek za negatywne zachowania otrzymuje karę w postaci czarnej kropki:
- za ignorowanie poleceń wychowawców,
- za używanie wulgarnego słownictwa,
- za nie przestrzeganie porządku,
- za agresywne zachowanie w stosunku do kolegów i koleżanek,
- za brak szacunku wobec dorosłych,
- za świadome niszczenie wspólnego dobra jakim jest wyposażenie świetlicy.
Nasza Świetlica bierze udział u programach:
„Owoce w szkole” Program ten skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych.
Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
„Szklanka Mleka” Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.
REGULAMIN REKRUTACJI DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ OBOWIĄZUJĄCY
w Szkole Podstawowej Sportowej nr 272 w Warszawie
1. Do świetlicy szkolnej przyjmowane są dzieci na podstawie wypełnionej Karty zgłoszenia ucznia do świetlicy, którą należy złożyć w sekretariacie szkoły lub w świetlicy szkolnej w wyznaczonym terminie.
2. Zgłoszenia do świetlicy na kolejny rok odbywa się w kwietniu i maju roku poprzedzającego dany rok szkolny.
3. Karty zgłoszenia ucznia do świetlicy można pobrać od dnia 30 marca w sekretariacie szkoły lub u wychowawców świetlicy.
4. Karty zgłoszenia ucznia do świetlicy, wypełnione należy złożyć w sekretariacie szkoły lub u nauczycieli świetlicy w wyznaczonym terminie.
5. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie klas I – IV oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przyjęcie do świetlicy szkolnej przysługuje uczniom, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki uczniom w szkole.
6. Kwalifikacji i przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje Komisja Rekrutacyjna, powołana przez Dyrektora Szkoły. Komisja zbiera się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
7. Skład Komisji Rekrutacyjnej stanowią:
a) Dyrektor Szkoły lub upoważniona przez niego osoba (zastępca Dyrektora Szkoły)
b) Pedagog
c) Dwóch wychowawców świetlicy
8. Z każdego posiedzenia Komisji Rekrutacyjnej sporządzony jest protokół.
9. Listy dzieci przyjętych do świetlicy szkolnej wywieszane są na tablicy ogłoszeń szkolnych.
10. O przyjęciu dziecka do świetlicy w trakcie trwania roku szkolnego decyduje Dyrektor Szkoły.
11. W przypadku stwierdzenia niezgodności danych w Karcie zgłoszenia ucznia do świetlicy ze stanem faktycznym, dziecko nie zostanie zakwalifikowane lub zostanie skreślone z listy dzieci uczęszczających do świetlicy.
12. Rodzic (opiekun prawny) wypełniając Kartę zgłoszenia ucznia do świetlicy oświadcza, że podaje dane zgodnie ze stanem faktycznym i akceptuje Regulamin Świetlicy.
13. Nieusprawiedliwiona, ciągła nieobecność dziecka na zajęciach w świetlicy może stanowić podstawę do wypisania ucznia ze świetlicy, a nagminne naruszanie Regulaminu Świetlicy przez ucznia – do obniżenia oceny z zachowania.
14. O skreśleniu ucznia z listy dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej decyduje Dyrektor Szkoły.
15. Świetlica szkolna rozpoczyna działalność z dniem 1 września, a kończy w dniu zakończenia roku szkolnego.
Regulamin rekrutacji do świetlicy szkolnej oraz Regulamin Świetlicy są zgodne ze Statutem Szkoły Podstawowej Sportowej nr 272 w Warszawie.
Regulamin obowiązuje od dnia 1 września 2017r.
Zajęcia w świetlicy szkolnej
W grudniu wzięliśmy również udział w konkursie mokotowskich szkół podstawowych pt. „Kartka bożonarodzeniowa”. Jedna z naszych uczennic zdobyła w tym konkursie nagrodę. Galeria
Zorganizowaliśmy również konkurs na Najbardziej świątecznie udekorowaną salę świetlicową. Więcej zdjęć w galerii
6 grudnia obchodziliśmy w świetlicy Mikołajki. Rozmawialiśmy na temat tego święta, Mikołaja, tradycji. Każde z dzieci namalowało swojego własnego Mikołaja. Galeria
6 grudnia część dzieci z naszej świetlicy wzięło udział w Mokotowskiej Gwiazdce Sportowej organizowanej przez Biuro do spraw sportu i rekreacji. Dzieci bawiły sie fantastycznie. Galeria
Na przełomie listopada i grudnia nasze dzieci ze świetlicy wzięły udział w międzyszkolnym konkursie mokotowskim – pt: „ODLOTOWY PTAK”. Jedna z naszych uczennic otrzymała nagrodę specjalną. Więcej zdjęć w galerii
W związku, z tym, że Dzień Niepodległości przypadł w tym roku w sobotę, w piątek 10.11 rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego ważnego dnia w naszej historii. Dzieci poznały symbole narodowe oraz uczyły się słów hymnu polskiego. Póżniej wykonaliśmy samodzielnie flagi oraz rysowaliśmy godło Polski. Galeria
31 października obchodziliśmy Halloween. Dzieci dzielnie robiły lampiony z dyni. Zorganizowaliśmy również konkurs na najfajniejsze halloweenowe przebranie. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Dzieci stwierdziły, że najfajniej i najśmieszniej będzie, przebrać samą wychowawczynię. Galeria
We wrześniu wspólnie z dziećmi stworzyliśmy system motywacyjny oraz własny Kodeks Kumpla. Galeria
Regulamin Świetlicy
W szkole zorganizowana jest świetlica, jako pozalekcyjna forma wychowawczo-opiekuńczej działalności szkoły dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
I. CELE I ZADANIA ŚWIETLICY
- Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
- Do zadań świetlicy należy:
- organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej,
- organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,
- upowszechnienie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia,
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i problemowych,
- rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień wychowanków,
- kształtowanie nawyków kultury życia codziennego,
- współdziałanie z rodzicami i nauczycielami uczniów korzystających ze świetlicy.
II. ORGANIZACJA PRACY W ŚWIETLICY
- Świetlica organizuje zajęcia w grupach wychowawczych.
- Liczba wychowanków w grupie nie powinna przekroczyć 25 osób.
- Opieką zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy przez dyrektora szkoły z powodu nieobecności nauczyciela oraz dzieci nieuczestniczące na zajęciach sportowych (basen) z powodu przebytej choroby.
- Świetlica jest czynna w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
- Świetlica jest czynna w godzinach od 700 – 800 oraz 1130-1730. Czas i godziny pracy dostosowane są do potrzeb wychowanków i rodziców oraz jest zgodny z harmonogramem pracy świetlicy ustalonym na dany rok szkolny.
- Zakres zajęć świetlicy szkolnej w dni, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne określa dyrektor szkoły.
- Rodzice są zobowiązani do przestrzegania godzin pracy świetlicy szkolnej i punktualnego odbierania dzieci po skończonych zajęciach.
III. ZASADY FUNKCJONOWANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
- Świetlica realizuje swoje zadania według planu pracy opiekuńczo-wychowawczego świetlicy opracowanego przez wychowawców na dany rok szkolny. Zadania planu są zgodne z Programem Wychowawczym Szkoły i Programem Profilaktyki.
- Nadzór nad świetlicą sprawuje wicedyrektor szkoły.
- Wychowawca świetlicy odpowiada za bezpieczeństwo dzieci, które zostały przyprowadzone do świetlicy.
- Rodzice w karcie zgłoszeń określają czas pobytu dziecka w świetlicy oraz osoby upoważnione do odbioru.
- Wszelkie zmiany dotyczące opuszczania świetlicy przez dziecko muszą być przekazane do wychowawcy świetlicy na datowanym i podpisanym przez rodziców piśmie.
- W przypadku braku pisemnej informacji od rodziców dziecko nie będzie mogło opuścić świetlicy.
IV. ZADANIA NAUCZYCIELI-WYCHOWAWCÓW ŚWIETLICY
- Organizowanie wychowankom pomocy w nauce.
- Przeprowadzenie codziennych zajęć tematycznych.
- Organizowanie gier i zabaw ruchowych.
- Organizowanie wycieczek i spacerów.
- Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków.
- Kształtowanie nawyków higieny i czystości.
- Rozwijanie samodzielności i społecznej aktywności.
- Współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
V. WYCHOWANKOWIE ŚWIETLICY
Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godz. 7 – 8 oraz 11.30 – 17.30.
- Z uwagi na specyfikę szkoły ( szkoła sportowa, nierejonowa) do świetlicy uczęszczają dzieci klas 1-3 zgłoszone przez rodziców.
- W razie potrzeby ze świetlicy mogą korzystać także uczniowie klas IV, po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją.
- Świetlica zapewnia również opiekę uczniom zwolnionym z lekcji religii i basenu.
- Kwalifikowanie i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (opiekunów) dziecka (karty zgłoszeń do pobrania w sekretariacie szkoły).
- Kwalifikacji i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą: wicedyrektor szkoły, nauczyciele-wychowawcy świetlicy, pedagog szkolny.
Prawa i obowiązki uczestników zajęć świetlicowych
Uczestnik zajęć świetlicowych ma prawo do:
- właściwe zorganizowanej opieki,
- życzliwego traktowania,
- swobodnego wyrażania i przekonań,
- poszanowania godności osobistej,
- ciszy, spokoju i wypoczynku,
- uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce,
- korzystania z wyposażenia świetlicy,
- ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną.
Uczestnik zajęć świetlicowych zobowiązany jest do:
- przestrzegania regulaminu wewnętrznego świetlicy,
- przestrzegania zasad współżycia w grupie,
- odnoszenie się z szacunkiem do wychowawców, koleżanek i kolegów oraz innych pracowników szkoły,
- utrzymania ładu i porządku w swoim otoczeniu,
- pomagania uczniom potrzebującym pomocy,
- ponoszenia odpowiedzialności za własne postępowanie,
- zgłaszania wychowawcy każdego wyjścia poza świetlicę,
- aktywnego uczestnictwa w proponowanych zajęciach.
Kary i nagrody wobec wychowanków
Nagrody:
Każdy uczestnik zajęć świetlicowych może otrzymać nagrodę za: udział w zajęciach, dobre zachowanie, przestrzeganie regulaminu, kulturę osobistą itp. w postaci:
a. pochwały ustnej,
b. pochwały na piśmie do rodziców i wychowawcy klasy,
c. dyplomu.
Kary:
Za nieprzestrzeganie zasad dobrego wychowania, naruszenie Regulaminu, dla uczestnika świetlicy przewidziane są następujące kary:
a. upomnienie ustne,
b. ostrzeżenie w obecności grupy,
c. pisemne powiadomienie rodziców i wychowawcy o złym zachowaniu.
Za umyślne zniszczenia i szkody spowodowane przez ucznia odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice ucznia.
VI. PRACOWNICY ŚWIETLICY
- Pracownikami świetlicy są: nauczyciele-wychowawcy.
- Wychowawcy świetlicy podlega wicedyrektorowi szkoły.
- Dyrektor szkoły określa zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności nauczycieli-wychowawców świetlicy.
VII. DOKUMENTACJA
W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:
- roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczej świetlicy;
- tygodniowe plany pracy grup wychowawczych;
- dzienniki zajęć (jeden na grupę);
- karty zgłoszeń dzieci do świetlicy.
- Regulamin świetlicy szkolnej.
Regulamin korzystania ze świetlicy
Ś wietlica jest czynna w godzinach 7 – 8 oraz 11.30 – 17.30
W świetlicy obowiązuje obuwie zamienne.
I dziemy do świetlicy prosto po lekcjach.
E stetyczny wygląd i dbałość o higienę osobistą to nasz obowiązek.
T ornistry pozostawiamy w wyznaczonym do tego miejscu.
L ubimy porządek i czystość.
I nformujemy o wyjściu ze świetlicy i szkoły.
C hcemy chętnie pełnić dyżury.
A bsolutnie nie ruszamy cudzych rzeczy.
J esteśmy kulturalni.
A ktywnie uczestniczymy w niesieniu pomocy młodszym koleżankom i kolegom.
K ażdy przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw w sali i na powietrzu.
D bamy o piękny język polski.
O buwie i ubranie wierzchnie zostawiamy w szatni świetlicowej.
M usimy przestrzegać regulaminu świetlicy aby wszystkim, którzy z niej korzystają było dobrze.